Carport med solceller
SOLAR CARPORT
INNOVENTUMs carport med solceller kombinerar skydd, trä design och förnybar energi. SOLAR CARPORT är utvecklad för att erbjuda alternativ till de traditionella solceller som monteras på tak. Genom att investera i en SOLAR CARPORT kombineras skyddet från en traditionell carport med energiproduktion från solcellspaneler. Energin som dessa solceller producerar kan antingen användas till att förse elfordon med den renaste elektriciteten som finns eller förse närliggande fastigheter med förnybar energi. Installationen är både snabb och effektiv genom den senaste teknologin inom trälaminat från lärkträ, skruvfundament från återvunnen metall som ersätter betongfundament med ett innovativt klicksystem.
INNOVENTUMs SOLAR CAPORT finns i 3 olika upplagor: SCP 15, SCP 18 och SCP 24. Dessa är också modulärt skalbara vilket innebär att ingen plats är för liten eller för stor för att installera en SOLAR CARPORT. Vi har även installerat två Solar PV Carports för UNIDO vid den globala klimatkonferensen COP22 i Marrakesh.
Tekniska specifikationer om din carport med solceller
SCP 15 | SCP 18 | SCP 24 | SCP 48 | ||
Antal bilar | 1 | 2 | 2 | 4 | |
Antal solpaneler 360 Wp | 15 | 18 | 24 | 48 | |
Installerad kWp | 5.40 kWp | 6.50 kWp | 8.65 kWp | 17.3 kWp | |
Årlig produktion | Norra Europa | 5 300 kWh | 6 400 kWh | 8 500 kWh | 17 000 kWh |
Central Europa | 5 900 kWh | 8 100 kWh | 9 250 kWh | 18 500 kWh | |
Södra Europa | 6 500 kWh | 7 500 kWh | 10 000 kWh | 20 000 kWh | |
Storlek | 5.6 x 5.4 x 2.5m | 6.6 x 5.4 x 2.5m | 6.6 x 7.2 x 2.3m | 12 x 7.2 x 2.3m |
Är du intresserad av ett kostnadsfritt förslag?
Skruvfundament
Skruvfundament har revolutionerat installationsprocessen:
- Installationen tar timmar istället för dagar som gäller vid traditionella betongfundament
- Minskar koldioxidavtrycket med 85% jämfört med traditionella betongfundament
- Carport med solcellers trätorn är designade för skruvfundament, vilket inte är möjligt med traditionella ståltorn
- Minimalt avtryck på närmiljön och kan lätt tas bort.
Garantier
5 års produktgaranti på träkonstruktionen
30 års linjär prestandagaranti: effektminskning från ursprunglig märkeffekt mindre än 0,6% årligen. Garanterad märkeffekt efter 25 år är 85% av ursprunglig märkeffekt.
Energibevakning i realtid
Vi erbjuder möjligheten att övervaka produktionen av solenergi från din carport med solceller online.
Funktioner:
- Visualisering med realtidsprestanda för varje enskild solpanel och för hela systemet
- Översikt över produktion, prestanda och energi för din carport med solceller
- Enkel jämförelse av aktuell prestanda mot föregående dag, vecka eller månad
En carport med solceller är "Grön Teknik"
Vid installation av en SOLAR CARPORT får du möjligheten att utnyttja skatteavdraget "Grön Teknik" som tillåter avdrag på 15% eller max 50 000 kr per person per år. Läs mer här